• Osemsté výročie stigmatizácie sv. Františka z Assisi slávili aj na Slovensku

• 19.09.2024 07:57
        • Osemsté výročie stigmatizácie sv. Františka z Assisi, ktoré pripadá na 17. september, slávili aj na Slovensku. Rehoľa Františkánov na Slovensku si toto jubileum pripomenie aj v sobotu 21. septembra v Nových Zámkoch.

Hlohovec

Františkánska komunita v Hlohovci pripravila pri tejto príležitosti pre veriacich bohatý program. Začal sa prednáškou pátra Jeremiáša Kvaku OFM o histórii františkánskej rehole. Priblížil výročné slávenia „800-viek“, ktoré sa teraz konajú takmer každý rok, a tiež príbeh svätého Františka a jeho stigmatizácie. Po prednáške nasledovalo spoločné agapé.

Vrcholom dňa bola slávnostná svätá omša, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bol Ján Fábik, farský vikár. Koncelebrovali vojenský kaplán František Krušinský a páter Jeremiáš Kvaka OFM. Slávnostný kazateľ sa zameral na význam utrpenia v našom živote. Spomenul príklad matky, ktorá neváhala ísť bosá na púť za svojho syna a znášať bolesť. Keď jej syn uvidel jej obetu, kľakol si pred ňu a sľúbil, že bude lepší.

Svätý František si prostredníctvom stigiem uvedomoval, aké je dôležité zjednotiť sa s Kristom. Hoci nemusíme mať stigmy, môžeme niesť kríže iných na svojich pleciach. Niekedy nevidíme zmysel utrpenia ani kríža, ale ten pochopíme len vtedy, keď sa naň sami necháme pribiť. František sa kríža nezľakol. Boh o nás vie a pokiaľ sa ho budeme držať, nemáme sa čoho báť, dodal kazateľ.

Svätá omša bola sprevádzaná spevmi z Taizé. Po záverečnom požehnaní si veriaci mohli znovu pochutnať na pukaneckých párancoch v kláštornom kvadrume.

TK KBS informovala Lucia Froncová

Bratislava-Karlova Ves (na titulnej snímke)

V jubilejnom roku 800. výročia stigmatizácie sv. Františka slávila farnosť sv. Michala Archanjela v Bratislave-Karlovej Vsi spolu so Spojenou školou sv. Františka svätú omšu za účasti bratislavského arcibiskupa metropolitu Stanislava Zvolenského.

Arcibiskup počas rannej „školskej“ svätej omše žiakom vysvetlil význam slova stigma, pričom zdôraznil, že ide o znak Kristových rán, ktoré Boh zázračným spôsobom vtlačil do tela svätého Františka na vrchu La Verna 17. septembra 1224. Zároveň vyzval mladých, aby sa svojím životom snažili podobať patrónovi školy, sv. Františkovi, a aby mali hlboký vzťah, úctu a lásku k Pánu Ježišovi.

Na záver svätej omše žiaci odovzdali arcibiskupovi ako dar chlieb sv. Františka, ktorý priniesli z Assisi maturanti, a sviečku La Verna vyrobenú v Levoči pri príležitosti jubilea. V mene všetkých sa za svätú omšu, za starostlivosť o školu a za povzbudivé slová poďakovala riaditeľka školy Marta Sendeková.

K liturgickému sláveniu výrazne prispeli miništranti a mládežnícky zbor pod vedením Janky Dydňanskej.

TK KBS informovali Dagmar Lúčna a Stanislav Bujda ml.

Výročie stigmatizácie je spojené s dátumom 14. septembra 1224, keď bol sv. František na vrchu La Verna počas modlitby obdarovaný stigmami. Zjavil sa mu Kristus na kríži, z ktorého prebodnutých rúk, nôh a boku vychádzali lúče. Sviatok stigmatizácie sv. Františka z Assisi bol ustanovený 17. septembra 1337 pápežom Benediktom XI.

Odkaz na fotografie: https://www.clovekaviera.sk/detail-galerie/