• Exkurzia 9.A a 3.G v Poľsku

• 05.10.2022 19:21
        • Mnoho sme videli, mnoho počuli, o mnohom rozmýšľali.

Čo som vedel o koncentračnom tábore, ale aj tak ma to prekvapilo?

• Vedela som, čo budem vidieť a počuť a že to nebude pozitívne, ale prekvapilo ma, že sa našli ľudia, ktorí aj v takých podmienkach dokázali povzbudzovať a pomáhať.
          • Vedel som, že tam bude veľa osobných predmetov, ale to množstvo ma aj tak prekvapilo.
          • Prekvapilo ma, aké silné emócie toto miesto vyvolalo u mňa.
          • Vedela som, že v táboroch zomrelo mnoho ľudí, ale až keď som videla hromady kufrov, okuliarov, topánok, vlasov – až vtedy som si uvedomila rozsah tragédie.

Čo ma na exkurzii potešilo?

• Pozitívna nálada medzi nami počas celej exkurzie.
          • Že sme mohli byť spolu.
          • Potešilo ma, keď som v Krakove videla kone a koče.
          • Potešilo ma, že ubytovanie bolo veľmi pekné.
          • Potešilo ma, že nás páter Lucjan vzal aj na miesta, kde obyčajne turisti  nemôžu ísť.
          • Potešilo ma, že som sa zblížila aj so spolužiakmi, s ktorými sa v škole veľa nerozprávame.

The best of našej exkurzie:

• Pozitívna nálada v autobuse, super vodič a spievanie počas cesty, ktorá rýchlo ubehla.
          • Prehliadka soľnej bane vo Vieličke, slanosť stien a krásne priestory.
          • Cukráreň, ktorú sme objavili počas rozchodu.
          • Silné posolstvo obrazov v Harmeze v centre Maximiliána Kolbeho.
          • Krásne kostoly a obrovský zvon Zikmund na Waweli.
          • Spoločné sväté omše v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva, v kostole sv. Františka v Krakove i v Harmeze.
          • Sprievodcovia v Osvienčime, ktorí rozprávali zaujímavé príbehy konkrétnych ľudí.

Exkurziu pokladám za veľmi užitočne strávený čas – mnoho sme videli, mnoho počuli, o mnohom rozmýšľali. Ďakujem deviatakom i tretiakom za atmosféru, o ktorú sa postarali a mojej kolegyni K. Babinskej za pomoc a spoluprácu. A veľká vďaka patrí pátrovi Lucjanovi za organizáciu celej akcie.

Teším sa na ďalšie podobné akcie.

A. Straková

Pre zobrazenie fotiek, kliknite na obrázok: