Workshop školská slávnosť pre žiakov 9. ročníka
- 31.03.2025 13:47
- Workshop Školská slávnosť mala za úlohu v rámci výučby dejepisu priblížiť našim deviatakom dobu, ktorá bola nedemokratická, popierala významné ľudské a občianske práva, morálne hodnoty a deformovala charaktery ľudí.
S následkami totalitného režimu sa síce dodnes vyrovnávame, ale práve prostredníctvom zážitkového učenia sa chceme aspoň pokúsiť deťom načrtnúť dobu, v ktorej žili ich rodičia či starí rodičia.
K myšlienke spracovať túto tému do zážitkového workshopu nás priviedla aktuálna situácia v spoločnosti, kedy sa často stretávame s idealizáciou totalitného systému, poukazujúc na jeho výhody a zabúdajúc alebo vynechávajúc skutočné nebezpečenstvá, neprávosti, nerešpektovanie ľudských práv a mnohé obmedzenia, ktoré systém prinášal. Workshop je postavený na zážitku a prvkoch dramatickej výchovy, najmä na hraní rolí. Primeranou formou spracúva tému Nežnej revolúcie, ale najmä to, čo prežívali obyčajní ľudia v každodennom živote v období pred revolúciou, počas nej i tesne po nej.
Príbeh sa odohráva v obyčajnej školskej triede v 8. ročníku základnej školy. Účastníci predstavujú jednotlivých žiakov s ich príbehmi, rodinným pozadím, skúsenosťami, záujmami, plánmi do budúcnosti, a to všetko v dobe oklieštenej totalitným režimom. Žiaci sú vystavení pre dnešné deti nepochopiteľným situáciám, podmienkam, aktivitám a často i vážnym rozhodnutiam, ktoré môžu výrazne zmeniť ich život a budúcnosť. Prežijú starosti i radosti dospievajúceho mladého človeka, ktorý, konfrontovaný s dobou, musí zvažovať svoje kroky.
Účastníci spoločne prežijú začiatok školského roka, prípravu školských podujatí i pionierske aktivity. Sú vystavení jednak tlaku spoločnosti a zároveň tlaku svedomia i aktívnych spolužiakov, ktorí sú ovplyvnení svojimi rodičmi a ich slobodomyseľným zmýšľaním. Budú sa musieť za seba rozhodovať, akým smerom sa uberú ich cesty. Či sa aspoň symbolicky vzoprú systému alebo budú pokračovať v nastavenej línii režimu. Napriek uvedomeniu si následkov, niektorí určite prekročia rámec tolerovaného správania. A, samozrejme, následkom sa nevyhnú. Na vlastnej koži pocítia, aké je to byť potrestaným za vlastný názor, slobodné myšlienky, správne, ale politicky neakceptovateľné rozhodnutia.
V záverečnej fáze workshopu dochádza ku katarzii, očiste, ktorá v tomto prípade prichádza v podobe študentských demonštrácií, nepokojov v Bratislave a následne v Prahe, ktoré naštartovali celospoločenské hnutie odporu voči systému v podobe revolúcie. Nežná revolúcia 1989 prináša pre niektoré postavy workshopu oslobodenie, pre iných zmeny, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť ich ďalšie smerovanie.
Cieľom zážitkového workshopu je pokúsiť sa cez príbehy pamätníkov pochopiť spoločenskú realitu v Československu v roku 1989 a základné rozdiely medzi detstvom počas totalitného režimu a detstvom v súčasnosti. Prepojiť minulosť so súčasnosťou, chápať vzťahy medzi príčinou a následkom, uvedomiť si tiaž zodpovednosti za ľudské správanie. Pochopiť význam spoločenskej a občianskej angažovanosti pre získanie a udržiavanie ľudských a občianskych práv a slobôd.
Vyjadrenia od žiakov:
Akcia bola super! Veľmi sa mi páčilo, ako to hrali. Ponorili sa do čias komunizmu, aby sme si mohli aspoň na chvíľu zažiť, aké to bolo. (Petra)
Na začiatku som si myslela, že nám budú stále iba prednášať a veľmi ma to nebavilo. Ale keď sme sa začali hrať na triedu a dostali sme každý svoju osobnosť, ktorú máme stvárňovať, začalo ma to baviť. Myslím, že nám to pomohlo viac si predstaviť, ako to vtedy chodilo. Konečný pocit je veľmi dobrý. (Katka)
Atmosféra bola úžasná. Som spokojný, dostal som v tej dobe vyhostenie z krajiny. (Stanislav)
V rámci programu bola zábava. Bol som vylúčený zo školy. Mali by to mať aj ďalší deviataci. (Matúš)
Páčilo sa mi, že sem sa mohli zahrať. Lepšie som pochopila tú dobu. Bolo to teda hrozne super a zároveň veľmi náučné. (Mária)
Pre zobrazenie fotiek, kliknite na obrázok:
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články