• Príhovor k 20. výročiu založenia cirkevnej školy

• 22.06.2023 20:49

Príhovor k 20. výročiu založenia cirkevnej školy

(príhovor riaditeľky školy k príležitosti 20. výročia založenia cirkevnej školy 17. júna 2023)

Milý náš otec arcibiskup, vážená pani starostka, vážená pani riaditeľka arcidiecézneho školského úradu, milí bratia minoriti, vážení hostia, milé kolegyne a kolegovia, milí rodičia, priatelia a milí žiaci!

Dovoľte mi, aby som vás všetkých srdečne privítala  v našej škole. Veľmi sa teším, že ste prijali pozvanie, aby ste spolu s nami oslávili 20. výročie existencie našej cirkevnej školy, Spojenej školy sv. Františka z Assisi.

Každé výročie predstavuje príležitosť obzrieť sa späť a pripomenúť si čas, keď to všetko začalo.     Pohľad do histórie nám hovorí, že pri vzniku tejto školy stálo najmä veľké nadšenie a túžba  rodičov mať v Karlovej Vsi cirkevnú  školu, ktorá by poskytovala kvalitné vzdelanie v duchu kresťanských hodnôt. Táto túžba rodičov sa naplnila, keď sa im spolu s bratmi minoritmi podarilo získať od Magistrátu do prenájmu časť budovy školy na Karloveskej 32. A tak sa otvorila 1. februára 2003 Cirkevná základná škola sv. Františka z Assisi, ktorú zriadil v tom čase bratislavsko-trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol.

Určite všetci tí, ktorí stáli pri zrode cirkevnej školy, vedia, koľko námahy si vyžiadali jej začiatky. Škola musela zabezpečiť potrebné vybavenie, pedagogický zbor sa iba formoval a počet žiakov, ktorí prestúpili do novej školy zo štátnych škôl, postupne narastal, až začal presahovať možnosti školy. Sv. František z Assisi hovorieval, že: „Ozajstný pokrok kráča potichu a vytrvalo dopredu, bez povšimnutia.“ Napriek všetkým námahám a ťažkostiam sa škola rozvíjala a v školskom roku 2009/2010 pribudlo k základnej škole aj 4-ročné gymnázium. Rímskokatolícka cirkev, Bratislavská arcidiecéza  zriadila 1. februára 2010 Spojenú školu sv. Františka z Assisi.

V roku 2017 vtedajšie vedenie školy získalo budovu na Veternicovej 20 a tým sa vytvorili  priestorové podmienky pre prijatie viacerých žiakov do 1. ročníka. V tom istom roku sa presťahoval 1. stupeň základnej školy do tejto budovy.

Za 20 rokov prešla škola krásnu cestu, na ktorej bolo – tak ako je to aj v ľudskom živote – veľa námahy, ťažkostí, ale aj radosti a úspechov. Základnú školu ukončilo takmer 1300 žiakov a počet absolventov gymnázia je viac ako 300. Odovzdané, ale aj získané vedomosti a hodnoty, ako aj námaha a práca všetkých, ktorí v škole pôsobili a pôsobia, sa nedajú odmerať žiadnymi váhami.

Naša vďačnosť patrí prvým riaditeľom tejto školy: bratovi minoritovi Petrovi Sarnickému, Mgr. Ingrid Simaničovej a Mgr. Jánovi Horeckému, ktorí prijali službu viesť školu. Ďakujeme im za množstvo vykonanej kvalitnej práce a za to, že neustále sa snažili o to, aby škola napredovala. Neraz kráčali po tŕnistej ceste, ale spoločne so svojím tímom sa snažili zdolávať prekážky a odpovedať na nové výzvy.

S úctou chcem vyjadriť vďačnosť všetkým pedagógom a vychovávateľom, ktorí v škole pracovali a učili. Predovšetkým oni stoja za každým úspechom tejto školy a za každým jej absolventom.

Milí kolegovia, to, že naša škola má v tomto meste výborné meno, je vďaka vašej kvalitnej práci a ľudskému prístupu. Preto zo srdca ďakujem vám ako aj všetkým bývalým zamestnancom školy.

Rovnako ďakujem všetkým rodičom, ktorí nás v úsilí o rozvoj školy vždy podporovali. Úprimné poďakovanie patrí aj štátnym a samosprávnym orgánom,  firmám a jednotlivcom, ktorí prispeli k rozvoju našej školy.

Milí prítomní, dovoľte mi ešte predstaviť nové logo, ktoré tu vidíte. Vzniklo v spolupráci s Katedrou marketingovej komunikácie FF Univerzity Komenského v Bratislave. Touto cestou ďakujem autorke pani Radharani Jaslovskej. Vízia nášho loga vychádza z konceptu osoby nášho patróna Františka z Assisi, ktorý nosieval sivý habit opásaný šnúrou (tzv. cingulum) s tromi uzlami, ktoré symbolizovali sľub čistoty, chudoby a poslušnosti. Logo sa skladá z grafického prvku gréckeho písmena Tau upraveného do podoby odevu charakteristického pre nášho patróna, ktorý zdobí známy opasok s troma uzlami. Verím, že  naše  logo bude symbolom školy, kde vládne priateľská atmosféra, rodinnosť, ľudskosť, úprimný a citlivý prístup k žiakom.

Aká je naša škola dnes? Je moderná, otvorená výzvam spoločnosti s cieľom naďalej poskytovať kvalitné vzdelanie a kresťanské hodnoty, aby sa naši žiaci zaradili do spoločnosti ako dobrí kresťania a čestní občania. 765 našich žiakov rozvíja svoj potenciál pod odborným vedením zanietených pedagógov v inovovaných učebniach informatiky a novovytvorených učebniach fyziky, biológie a chémie. V spolupráci so ZUŠ sv. Cecílie a jazykovou školou Elitenglish majú naši žiaci príležitosť rozvíjať svoje umelecké talenty a jazykové vedomosti. Nezabúdame ani na rozvoj športových a tvorivých schopností prostredníctvom krúžkovej činnosti. Škola participuje aj na projektoch, napr. nórsky projekt Slnko v sieti zameraný na prispôsobovanie sa zmenám klímy, v rámci ktorého rozvíja u žiakov environmentálnu výchovu a vedie ich k ochrane životného prostredia a našej planéty.

Milý otec biskup, milí hostia, som presvedčená, že všetci zamestnanci v tejto škole na akomkoľvek poste pracovali najlepšie ako vedeli a dobrý Boh naozaj doplnil všetko ostatné. Preto Jemu patrí naše najväčšie poďakovanie, ale i prosba, aby naďalej požehnával všetku prácu a viedol našu školu, aby neustále rástla v kvalite poskytovaného vzdelania a viedla žiakov k pravej múdrosti a Láske.

Napokon mi už ostáva iba zaželať Vám radosť a dobrú zábavu pri sledovaní nášho programu, ktorý sme spoločne s kolegami a našimi žiakmi pre Vás pripravili.

Prajem vám všetkým pekný zážitok pri jeho sledovaní.

Ďakujem za pozornosť.

PaedDr. Marta Sendeková, PhD.

riaditeľka

Pre zobrazenie fotiek, kliknite na obrázok: