• Aktuality

   • Duchovná obnova v Taliansku
    • Duchovná obnova v Taliansku

    • 16.11.2021 21:14
    • Na začiatku školského roka sme sa zúčastnili duchovnej obnovy v Taliansku. Na Slovensku sa začalo už ochladzovať, no my sme si ešte pár dní užívali leto.

    • Niektorí z nás prvýkrát leteli lietadlom a o to viac bola táto duchovná obnova dobrodružstvom. Po pristátí sme v Ríme navštívili hlavný chrám kresťanstva – Baziliku svätého Petra a aj miesto, kde sú pochovaní  apoštoli sv. Filip a Jakub Mladší. Naše nohy vstúpili aj na pôdu pápežského štátu, Vatikánu, a popri výklade pátra Luciána sme mali možnosť si ho pozrieť zblízka. Nevynechali sme ani kultúrne pamiatky Ríma ako Španielske schody či fontánu di Trevi.

     Večer sme pricestovali do Assisi a po celom dni sme boli unavení, no len čo sme zbadali Františkove mesto zaliala nás vlna vzrušenia a očakávania. Počas nasledujúcich dní sme sa vydali po stopách svätého Františka a na vlastné oči (a nohy) sme mohli vidieť miesta, ktoré videl on a byť na miestach, na ktorých bol aj on. Okrem celkového kultúrneho zážitku z tohto mesta pokoja a jeho architektúry sme mali aj bohatý duchovný program. Každý deň sme mali sväté omše, vždy na niektorom významnom mieste, ktoré sa spájalo so životom svätého Františka. Našu prvú svätú omšu sme mohli prežívať v kostole Santa Maria Maggiore, na mieste, kde sa svätý František zriekol svojich šiat a stíšili sme sa tu potom pri hrobe Carla Acutisa. Poobede naša cesta pokračovala do kostola San Rufino, kde bol svätý František pokrstený. Svojím pokojom a posvätnou atmosférou nás očaril kostol a kláštor San Damiano ukrytý uprostred olivových hájov pod Assisi. Počas tohto dňa, kedy sme spoznávali Františkov a Klárin život sme nezabudli navštíviť ani hrob sv. Kláry v kostole Santa Chiara.

     Na ďalší deň sme sv. omšu prežívali v jednej z kaplniek v kostole Santa Maria Degli Angeli, kde sa nachádza Porciunkula a páter Lucián nám na tomto mieste pripomenul, že sa nikdy nemáme báť prísť k Márii, ktorá je našou Matkou, nech by bol náš vzťah s Ježišom akýkoľvek. Naše kroky viedli aj na pustovňu, kde sme si užívali krásnu prírodu a výhľady na Umbriu.

     Posledný deň nášho výletu v Assisi sme venovali bazilike sv. Františka, ktorá v nás tiež zanechala úžas.

     Niet divu, že Assisi sa nazýva aj mestom pokoja, pretože aj v nás zanechalo okrem úžasných kultúrnych a duchovných zážitkov, tento svoj pokoj plynúci z Božieho dotyku na tomto mieste.

      

     Námestie sv. Petra v Ríme

     Kláštor sv. Kláry

     Pustovnícke miesto sv. Františka

     V srdci baziliky

     V srdci Vatikánu

     Bazilika sv. Františka

      

    • Naspäť na zoznam článkov